Rekuperace

Rekuperace

Obecným termínem rekuperace se označuje proces zpětného získávání energie a můžete se s ním setkat v různých oblastech života (např. u elektromobilů – které při brždění motorem vyrábí elektřinu a tu pak využívají třeba pro nabíjení baterie). V tomto článku se ale zaměříme na rekuperaci tepla, která se využívá ve vzduchotechnice.

Rekuperace tepla

S rekuperací tepla se v souvislosti s moderním a zdravým bydlením setkáváme stále častěji. Jedná se o řízený systém větrání, který zajišťuje stálou kvalitu vzduchu v místnostech. Rekuperace vzduchu tak představuje moderní a dostupné řešení, které zajistí dostatek kvalitního vzduchu v místnosti – díky čemuž se budete cítit lépe.

Do rekuperačního výměníku totiž přichází venkovní čerstvý vzduch, který je z druhé strany veden do objektu již jako teplý. Obě vzdušniny jsou přitom od sebe dokonale odděleny, takže nedochází ke zpětnému průniku pachů dovnitř. 

Účinnost rekuperace

Současné rekuperační výměníky se mohou pyšnit vysokou účinností předání tepla – účinnost rekuperace se běžně pohybuje kolem 90 %.

Kde se rekuperace využívá?

S rekuperací se můžete setkat prakticky ve všech typech objektů – v bytech, domech, ale i v komerčních a občanských stavbách. Rekuperaci je možné využívat také v klimatizovaných objektech.

Výhody rekuperace

 • celoroční dostatek čerstvého vzduchu
 • rychlé zbavení se pachů
 • výrazné zlepšení kvality vnitřního vzduchu
 • snížení spotřeby energie za vytápění
 • díky rekuperaci můžete získat zpět až 95% tepla, o které byste jinak při klasickém větrání přišli
 • redukce vlhkosti v nemovitosti a předcházení vzniku plísní
 • skvělý systém pro alergiky – jednotky jsou vybaveny kvalitními filtry, které dovnitř nepustí pyly či prach

 Nevýhody rekuperace

Výhody rekuperace sice značně převyšují její nevýhody, považujeme však za férové na ně naše zákazníky přesto upozornit:

 • vyšší investiční náklady při pořízení 
 • potřeba pravidelné údržby – je důležité nezapomínat na výměnu filtrů a čištění

Druhy rekuperace

Rekuperační systémy je možné rozdělit do dvou hlavních skupin:

Centrální rekuperace pracuje na principu, který na jednom místě přemění vydýchané teplo na čerstvý vzduch a potrubím jej nadále distribuuje do celého domu.

Decentrální rekuperace (lokální) nemá hlavní jednotku a v obvodovém zdivu je tak nainstalováno několik samostatných výměníků, které je možno ovládat samostatně.

Více informací k jednotlivým typům rekuperace najdete v samostatných článcích.Námi dodávaná řešení:Máte dotaz?

Neváhejte nás kontaktovat, ozveme se Vám v co nejkratším možném termínu.  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Získat nabídku Získat nabídku