Centrální rekuperace

Centrální rekuperace

Co je rekuperace

Rekuperace je řízený systém větrání, který zajišťuje stálou kvalitu vzduchu v místnostech. Podle systému fungování je rozlišována rekuperace centrální a rekuperace decentrální.

V tomto článku si společně posvítíme na rekuperace centrální.

Centrální rekuperace

Centrální rekuperační jednotka (zpravidla umístěná v technické místnosti) na jednom místě přemění vydýchané teplo na čerstvý vzduch a potrubím jej nadále distribuuje do celého domu.

Centrální rekuperační jednotky se hodí především do novostaveb, protože jejich instalace do již existujících staveb je poměrně obtížná. Instalace do novostaveb se provádí již ve fázi hrubé stavby, proto by se měla ideálně plánovat vždy předem – společně se stavbou.

Výhody centrální rekuperace

Tato rekuperace svým uživatelům přináší mnoho výhod, pojďte se na ně společně s námi podívat.

Centrální rekuperace s sebou nese veškeré výhody, které jsou typické pro rekuperační systémy obecně (celoroční dostatek čerstvého vzduchu, rychlé zbavení se pachů, výrazné zlepšení kvality vnitřního vzduchu, snížení spotřeby energie za vytápění, redukce vlhkosti). Ale jak je na tom ve srovnání s rekuperací decentrální?

Výhody centrální rekuperace oproti lokálním rekuperačním jednotkám:

 • jedno zařízení, které v případě pasivního domu může i vytápět
 • účinnější rekuperace
 • účinnější provětrání prostor
 • nízká hlučnost
 • lepší zamezení přenosu pachů
 • estetičtější řešení

Nevýhody centrální rekuperace

Nevýhod centrální rekuperace je podstatně méně, pro ucelený obrázek však je potřeba znát i je:

 • složitější údržba
 • není možná regulace kvality vzduchu v jednotlivých místnostech
 • s centrální rekuperací je potřeba počítat již při plánování stavby domu

Klimahome doporučí nejlepší řešení

Centrální rekuperace je skvělým systémem, který kvalitu vašeho bydlení posune o level výš. Chcete do svého domova instalovat rekuperační systém i vy, ale neorientujete se v jednotlivých produktech, kterých je na trhu opravdu hodně? 

Využijte letité zkušenosti Klimahome a nechte si poradit od odborníků. Společně vám ušijeme ideální řešení na míru.Podívejte se na některé námi montované produkty:

Máte dotaz?

Neváhejte nás kontaktovat, ozveme se Vám v co nejkratším možném termínu.  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Získat nabídku Získat nabídku